Kategórie      

Strelivo do lesa, JHP alebo FMJ ?

Pridané: 22.03.2024
|
Prečítate za 5 min.
|
Martin Šuťák

Po posledných udalostiach v LM a Demänovskej doline sa opäť naplno rozprúdila diskusia „aké strelivo a zbraň je najlepšia do lesa“.

Rozdelenie diskutujúcich je asi na dva hlavné tábory -  Expanzná strela a celoplášť.

 

Trochu som zapátral v kalných vodách svetového internetu, kto by na túto otázku mohol dať fundovanú odpoveď.

A vychádza mi hlavne krajina neobmedzených možností kde sa môže loviť aj krátkou zbraňou – áno sú to USA.

Neviem po anglicky ale Google translator je môj kamarát a ak si preložíte článok v téme ktorá vás zaujíma a v problematike sa trochu pohybujete tak nemáte problém porozumieť prekladu.

 

Výsledok ?

Prečítal som asi 5-6 článkov a len asi v dvoch boli len spomenuté náboje typu JHP, SP alebo niečo podobné aj to spôsobom že niečo také existuje a je lepšie použiť toto ako nič.

Všetci ktorý sa v článkoch vyjadrovali a použili krátku zbraň či už na lov alebo na obranu používali strelivo s ťažkou strelou z tvrdého materiálu, tvar kolmý kužeľ. Najviac sa spomína strelivo Buffalo Bore a Federal Solid Core. 

Dobrá správa pre našinca, spomína aj 9mm Luger Federal Solid Core so 147grs strelou (kolmý kužeľ) a výkonom +P.

Výkon: Hlaveň 4"/10cm. 341m/s na ústi, 329m/s na 23m.

Federal Solid Core 9mm Luger

 

 

Je to jednoducho preto že protivník je vitálne, svalnaté zviera s mohutnou stavbou tela vo veľmi dobrej fyzickej kondícii . Vy potrebujete zasiahnuť vitálne orgány zvieraťa, zlomiť kosť alebo prestreliť lebku a túto úlohu výborne splní ťažká strela ktorá sa nedeformuje. Vďaka  plochému nosu odovzdáva viac energie ako ogivál a má veľmi dobrý a priamy hĺbkový prienik ktorý potrebuje na zasiahnutie vitálnych orgánov.

 

Potvrdením týchto slov je aj ak sa pozriete do katalógu Hornady na strelivo rady DANGEROUS GAME  strelivo sa používa na lov veľkej, vitálnej a nebezpečnej zveri (napríklad LOS alebo Africká veľká päťka). Strelivo sa vyrába len so strelami DGS a DGX.  Oba majú tvar kolmého kužeľa. DGS je celoplášť ako hrom a len strela DGX je niečo ako SP má odhalené jadro aj to len na špičke strely a popis streliva hovorí to isté čo som písal vyššie. Strela DSG odoláva deformácii aby sa dosiahol rovný a hlboký prienik. Strela DGX sa síce deformuje ale stále je to strela z tvrdého materiálu s hrubým plášťom ktorá má priamy  a hlboký prienik. Tu nikto nejaké JHP alebo XTP strely ani nerieši.

Strela JHP alebo SP po zásahu môže meniť smer a to nie je žiadúce.

 

Strelivo DANGEROUS GAME

 

 

Výber strely som už asi zdôvodnil dostatočne. Teraz kaliber.

V tomto panuje v USA asi zhoda a to na 10mm AUTO, alebo lepšie hocičo ako nič...

Spomínajú sa aj veľké kalibre ako .500 SW, .454 CASULL, .44 MAG a podobne ale čuduj sa svete aj pre amíkov je strelivo do týchto zbraní drahé a ako všetci prízvukujú zo zbraňou musíš trénovať aby si ju vedel ovládať. Ak na vás vybehne maco zo vzdialenosti 45 metrov, pri jeho rýchlosti 40 km/h máte asi 4 sekundy na jeho zastavenie...

Ak neviete strieľať rýchlo a presne tak máte smolu. Preto aj vyhrávajú pištole na revolvermi. Väčšia kapacita zásobníka = väčšia šanca aj v strese trafiť. 

 

A tu sa dostávame k zásadnému rozdielu – nosenie zbrane.

Kým na Aljaške nie je problémom nosiť zbraň otvorene, u nás ak by ste  takto behali po lese asi by ste o chvíľu boli v hlavných správach na Markíze a PZ by vás riešilo za priestupok na úseku zbraní a streliva. A to je hlavný problém. Američan sa k zbrani dostane oveľa rýchlejšie ako vy. Vy sa k zbrani najprv musíte dostať a ak nenosíte náboj v komore tak sa oberáte o ďalší čas ktorý potrebujete na obtiahnutie zbrane. Stále sa bavíme o situácii keď vy prekvapíte medveďa alebo on Vás. Ak ho vidíte na dostatočnú vzdialenosť viete sa na prípadný stret pripraviť ale pozor, nejaký vôl vás môže nafilmovať a môže to skončiť oznámením že ste sa niekomu vyhrážali zbraňou....

 

A na záver jedno prekvapenie. Na Aljaške sa cca 97% percent útokov alebo stretnutí s medveďom vyrieši sprejom na medvede. Lovci alebo strážcovia parkov odporúčajú nosiť kombináciu sprej + zbraň. Videl som pekné video kde chlap len troch stiekol sprejom a obláčik vietor doniesol k medveďovi a ten vzal nohy na ramena. Medveď má jednoducho citlivejší čuch ako človek a stretnutie sa s takým to sprejom musí byť pre neho vrcholne nepríjemné a v našich podmienkach je nosenie takého to spreja prakticky bezproblémové a tak bude hlavne v našich podmienkach vhodnejšou alternatívou ako strelná zbraň.

 

Zopár slov na záver.

To všetko čo je tu napísané neznamená že so strelivom JHP medvaďa neskolíte, ale...

Po dopísaní článku som narazil na zaujímavú diskusiu na jednej americkej stránke.  Prispevok bol do policajta ktorý vo voľnom čase loví alebo sa proste pohybuje v prírode. Na konte má už niekoľko odstrelených medveďov a v civile stále používa strelu z tvrdého materiálu , kolmý kužeľ. Pri strete s medveďom v divočine mu stačili dve rany na elimináciu medveďa. V službe má v zbrani strelivo JHP alebo XPT. Tak isto skolil zopár medveďov ale potreboval na to 9 a viac výstrelov. Takže tento chlap asi vie o čom rozpráva a v civile stále volí  strelu bez deformácie...

 

Diskusia na stránke Underwood ammo  príspevok Josuha W. ( príspevok z 29.1. 2024) na stránke kliknite na "Read More" aby ste sa dostali k diskusii.

 

A ešte jedno doplnenie. Hľadal som nejakú laboráciu pre prebíjačov na výrobu takéhoto streliva.

Laboráciu nájdete v článku na SHOOTING TIME. Je to v tabuľke na konci článku. Je tam navážka pre 147grs olovenú strelu, použitý prach Accurate No.7. V našich podmienkach je to Explosia D037.1. Dávajte ale pozor na prípadnú úpravu dĺžky náboja bez zmeny navážky. Pri hlbšom osadení strely a nezmenšení navážky dôjde k dramatickému zvýšeniu tlakov. Odporúčam prečítať článok.

 

A na záver veľmi dobrý článok o hĺbke prieniku rôznych druhov streliva. V článku sú testované aj náboje JHP a XTP od Horady a iných značiek a tak isto aj 147grs od Buffalo Bore. Ako píše autor článku, tieto náboje sa nedajú porovnať. 147grs XTP od Hornady prienik vo vode 24 palcov, 147grs od Buffalo Bore prienik viac ako 48 palcov...

Článok nájdete tu GUN TESTS

 

 

 

 

 

Pri problémoch s použitím a nadobúdaním streliva s expanznou strelou u nás je FMJ strela najlepším riešením.

 

Články:

 

American Hunter

Outdoor life

Outdoor life

Petersen´s Hunting

MEATEATER

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Kontrola spôsobilosti

UPOZORNENIE

Nasledujúce stránky sú určené len odborníkom a podnikateľom v oblasti výroby a predaja zbraní a streliva. Potvrdzujem že som držiteľom zbrojnej licencie alebo zbrojného preukazu.