Kategórie      

Spreje na medvede

Pridané: 05.04.2024
|
Prečítate za 4 min.
|
Martin Šuťák

Sprej na medvede - dnes veľmi aktuálna téma, tak si to poďme trochu rozpitvať.

 

Najprv rozmýšľajte nad tým ako sa pohybujete v lese.

Použitie spreja alebo strelnej zbrane je posledné riešenie ktorému môžete predísť ak sa len trochu zamyslíte...

 

Maco sa s vami nechce stretnúť tak isto ako vy s ním. Preto treba v lese robiť rámus. Či už je to rolnička na batohu alebo píšťalka alebo niečo iné. Ideálne je aby to bol zvuk ktorý sa bežne v lese nevyskytuje. Takto maca na seba upozorníte a dáte mu šancu odísť alebo dá o sebe vedieť a odídete vy.

Ak máte psa tak na vôdzke.

Za A nemá čo po lese behať bez vôdzky.

Za B najčastejšie maca naserie nejaký pes ktorý po ňom bude havkať a keď dôjde na lámanie chleba a medveď po ňom vybehne tak pes bude u vás hľadať záchranu a vy ste v p...

 

Hubári. Pre Vás to platí dvojnásobne, plus keď leziem do húštiny tak zakričím, zapískam na píšťalke. Hlavne vy máte najväčšiu šancu že macovi vleziete rovno na hlavu.

 

Ak chodíte behať do lesa tak pre boha nie so slúchadlami na ušiach a pustenou hudbou !!!

 

A teraz niečo k sprejom.

 

Zásadné pravidlo. V lese je lepšie mať aj malý 40/50ml sprej ako nemať nič !!!

Najrozšírenejšia účinná látka je technické korenie (oleoresin capsicum). Používa sa v sprejoch proti agresívnym zvieratám aj ľuďom.

 

Často sa stretávam s tým že zákazník chce nervovo paralytický sprej alebo náboje do "plyňaku".

Nervovo paralytická je bojová látka. Tá sa určite nepredáva v army shopoch... 

 

Väčšina ľudí ide do obchodu s tým že si kúpi sprej na medvede lebo čo ak... Keď sa dozvie že sprej stojí cca 50€ tak sa zrazu medveďa prestane báť a už sprej nepotrebuje...

Aj menší sprej s obsahom 40/50ml ak je lúčový a má dostrek okolo 3-5 m môže pomôcť.

 

Prečo ?

 

Ak na vás vybehne maco zo vzdialenosti 45 metrov, pri jeho rýchlosti 40 km/h máte asi 4 sekundy na jeho zastavenie...

 

Predpokladajme že človeku v strese bude trvať 2-3 sekundy pokiaľ zareaguje. To už bude maco vo vzdialenosti kde nepotrebujete sprej s dosahom 8-10m ale postačí aj s menším dosahom. Aj tak stihnete striekať možno 1-2 sekundy čo zvládne aj 50ml sprej.

Maco má oproti človeku niekoľkokrát citlivejší čuch, preto aj nepriamy zásah - závan účinnej látky ho môže odradiť od ďalších pokusov o zoznámenie.

Ak stojíte po vetre a maco ešte len špekuluje čo s vami spravý, stačí aj krátky strek ktorý vietor donesie k nemu a určite sa mu to nebude páčiť.

Na internete je X videí (aj zo Slovenska) kde ľudia pustia maca k seba až nepochopiteľne blízko. Ak by vtedy zaútočil majú minimálnu šancu na obranu s čímkoľvek. Preto predvídam... Radšej preventívne strieknem sprejom skôr a tým urobím do budúcna službu aj iným turistom lebo maco si zapamätá túto nepríjemnú skúsenosť a už si ju nebude chcieť zopakovať.

 

Príklad z praxe. Chlap u mňa kupoval sprej lebo mu do jeho psíka skákal nejaký iný agresívny čokel. Chlap na čokla striekol keď ešte len bežal k jeho psíkovi (preto lúčový sprej), čokel to schytal a druhý raz ešte len zazrel chlapa so psíkom tak sa otočil a ušiel...

 

Ak dôjde k najhoršiemu a maco zaútočí tak si ľahnite na zem, rukami si kryjete hlavu ale v ruke môžete mať sprej a striekať nad seba, určite ho nepotešíte.

 

Sprej môžete nosiť viditeľne. Vo vrecku, puzdre. Strelnú zbraň (aj plynovú) nie. Preto je sprej pripravenejší na obranu ako strelná zbraň.

Ak striekate so sprejom tak vidíte kam striekate a môžete smer korigovať.

Pri streľbe z plynovej zbrane musíte predsadzovať - mieriť pred maca aby prebehol cez oblak účinej láky z náboja. Vy ten oblak nevidíte, preto strieľate iba odhadom...

Tento problém majú aj majitelia ostrých zbraní. Málokde si vedia nacvičiť streľbu na pohyblivý cieľ... Preto sa oplatí mať veľkú kapacitu zásobníka.

 

Ak idete do lesa väčšia skupina (rodina) je ne dve veci ak máte jeden veľký sprej. Radšej nech má každý svoj menší sprej.

Nikdy neviete kto z vás môže stretnúť maca a kde vtedy bude ten s tým sprejom...

 

Ak sprej tak nie gélový. Ten je dobrý do uzatvorených miestností (obchody, kancelárie) alebo pre taxikárov. Plače iba ten komu trafíte sliznice, oči alebo pokožku. Ak netrafíte.... Tekutina sa vo vzduchu rozptíli a pomôcť môže aj nepriamy zásah alebo závan vetra. 


Plakať budete pravdepodobne aj vy. No a čo. Radšej plakať v lese ako v nemocnici, alebo aby iný plakali na vašom pohrebe...

 

Napríklad

KO JET, Obsah 50ml, dosah cca 4m, výdatnosť na cca 4s striekania 

KO JET, Obsah 100ml, dosah cca 5m, výdatnosť na cca 10s striekania


Aj tieto spreje sú dostatočne veľké a majú výdrž aj na prípadné použitie v lese na obranu. Stále je lepšie mať veľký sprej ale ak do neho nechcete zainvestovať alebo tak ako som písal vyššie, chcete vyzbrojiť viac ľudí je to vhodná alternatíva.

 

 

Staré včelie príslovie hovorí - Radšej mať a nepotrebovať ako nemať a potrebovať...

 


Späť na zoznam článkov
Copyright 2022 - 2024 © gdu.sk

Kontrola spôsobilosti

UPOZORNENIE

Nasledujúce stránky sú určené len odborníkom a podnikateľom v oblasti výroby a predaja zbraní a streliva. Potvrdzujem že som držiteľom zbrojnej licencie alebo zbrojného preukazu.