Kategórie      

Skúška keramického plátu

Pridané: 18.06.2024
|
Prečítate za 2 min.
|
Martin Šuťák

A máme tu ďalší testíček. Tentoraz to sú keramické pláty ktoré mám v ponuke v e-shope. Tento raz som si s testom švihol aby som ho zase neurobil po funuse keď už nebudem vedieť pláty zohnať...

 

Plát je určený do talianskej vesty NC4-09 ako bočný plát a preto nedosahuje odolnosť predného alebo zadného plátu v odolnosti IV. Je určený na protičrepinovú ochranu a preto som chcel vyskúšať ako bude reagovať na zásah 9x19 a ak spojím dva pláty či znesú zásah puškovým kalibrom.

Pláty majú hrúbka cca 1,48-1,50cm, takže spojené pláty budú hrubšie ako klasický keramický plát ktorý má hrúbku cca 2cm.

S kalibrom 9x19 som strieľal na vzdialenosť 10 krokov a s 7,62x39 sa strieľalo na vzdialenosť 20 krokov.

Použité strelivo 9mm Luger Fiocchi 8g FMJ, 7,62x39 „cipované“ strelivo to znamená s oceľovým jadrom.

Pri teste boli pláty opreté o pneumatiku takže absorbovali všetku energiu strely.

 

To že plát znesie zásah 9x19 som očakával a plát ani nesklamal. Plát zásah ustál v pohode, strela neprešla a plát sa ani neprieliačil ale ako to býva pri keramických plátoch, po zásahu ostala v pláte diera.

 

Ako som písal vyššie na test s puškovým strelivom som spojil dva keramické pláty. Zase žiadna raketová veda, dobre poslúžila lepiaca páska. Kamarát mal na strelnici starú dobrú Sa 58 a tak sme išli na to.

Musím povedať že to že plát prežije zásah 7,62x39 na 20 krokov som neveril a o to viac ma prekvapilo že strela neprešla ani prvým plátom. Druhý plát zásah prežil bez väčšieho poškodenia ale keď som po ňom prešiel rukou tak cítiť na ňom preliačenie ale nie je zlomený. Opäť ale po zásahu v pláte ostáva otvor - diera ktorá celý plát oslabuje.

 

Záver

Keramika prekvapila a ustála aj puškový kaliber. Za cenu koľko stoja tieto pláty je to super.

Po zásahu ale ostáva v pláte výrazný otvor ktorý oslabuje celý plát. To je ale problém všetkých keramických plátov a po zásahu sa jednoducho vymenia. Tento problém by ste riešili aj s kevlarom ktorý síce lepšie absorbuje náraz strely ale plát popraská a môže sa oslabiť. Tak isto by ste ho po zásahu vymenili. Nebudete riskovať...

Problém s priestrelom a poškodením plátu neriešite pri oceľových plátoch (Hardox 500, 10mm) ale riešite ich hmotnosť, proti črepinovú ochranu a cenu...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Späť na zoznam článkov

Kontrola spôsobilosti

UPOZORNENIE

Nasledujúce stránky sú určené len odborníkom a podnikateľom v oblasti výroby a predaja zbraní a streliva. Potvrdzujem že som držiteľom zbrojnej licencie alebo zbrojného preukazu.

 

DOVOLENKA

Predajňa GDU bude od 19.7 do 4.8. zatvorená.