Kategórie      

Výber zbrane

Pridané: 14.04.2022
|
Prečítate za 5 min.
|
Martin Šuťák

Šťastný majiteľ novučičkého zbrojáku začína riešiť akú zbraň a kaliber si zvoliť.

Predpokladám že jedna z prvých vecí ktoré urobí je to že začne lúskať internetové fóra a čím ďalej ich prezerá tým viac je zmetený.

K tomuto zmätku prispejem svojou troškou do mlyna aj ja.

Takže prvá vec. Treba sa zamyslieť či zbraň budem nosiť zo sebou len občas alebo každý deň.

Ak uvažujem o každodennom nosení tak by som sa radšej obzeral po zbrani veľkosti compact alebo subcompact.

Zbraň v "služobnej " veľkosti "je síce pekná a veľká ale čo sa týka skrytého nosenia je to iná kapusta. V zime a na jeseň to ešte ide ale príde leto a tam to začína byť zaujímavé... Kraťasy a tričko nie je to pravé na skrytie veľkej zbrane.

Píšem z vlastnej skúsenosti. Zbraň nosím pravidelne celý deň Začínal som s K100, potom to bolo HK P2000 a skončil som u Ruger LC9. Puzdra som vyskúšal od podpazušného cez opaskové a skončil som pri vnútornom opaskovom puzdre.

Zbraň veľkosti napríklad Glock 19/GP P1/GP P11/ CZ P-07... je vhodná na nosenie aj na strelnicu. Pri nosení zaváži aj veľkosť menšia o 1-2cm oproti "full size" zbrani a rukoväť je stále dosť veľká na pohodlný úchop a zvládnutie zbrane.

Zbrane veľkosti Ruger LC9 alebo Glock 43 sú síce dobré na nosenie ale na strelnici už nie je streľba z nich žiaden veľký zážitok. Zbrane sú ľahké a spätný ráz zbrane je väčší ako pri zbrani väčšej veľkosti a vďaka menšej rukoväti sa horšie držia.

Mne LC9 splnila to čo som od nej čakal. Na nosenie je veľmi dobrá, na strelnici z nej ale vystrelím cca 30 rán (aby som ju mal v ruke) a na ďalšiu streľbu si zoberiem radšej niečo väčšie.

Ak by som si mal do budúcna kupovať zbraň na každodenné nosenie, možno by som sa poobzeral po nejakom malom revolvery v kalibry.357 Mag. Nejaký ultralite alebo niečo podobné.

Prečo ?

Streľba nebude nič moc ale - zbraň je stále pripravená k streľbe. Neriešim poistky nosenie, náboja v komore.

.357 Mag. aj z krátkej hlavne bude mať ešte celkom slušný výkon. A ďalšia vec, z revolveru môžem vystreliť aj plynový alebo poplašný náboj do plynovej zbrane čo z pištole nie je možné takže môžem si prvý naládovať napríklad plynový a za ním už bude plnohodnotné olovo.

Kapacita válca pri revolvery alebo zásobníka pri LC9 sa mi nezdá nedostačujúca. Necítim sa taký ohrozený že by som musel mať v zásobníku 20 nábojov a zo sebou ešte aspoň dva rezervné zásobníky. Sú aj zbrane s vyššou kapacitou zásobníka ako napr. Glock 26 ale tam je zásobník dvojradový a celá zbraň je hrubšia...

Ak zbraň budem nosiť len občas a viac ju budem nosiť v kufríku na strelnicu ako za opaskom tak tam je to v podstate jedno akú veľkosť si vyberiem. Na príležitostné nosenie použijem buď puzdro alebo tašku na skryté nosenie zbrane.

Výber kalibru

Toto je ďalšia večná téma.

Áno .357 SIG .40SWa .45 GAP má výborný zastavovací účinok ale pozrime sa na to aj z praktického hľadiska.

Pravda je taká, že všetko strelivo je drahšie ako 9mm Luger s výnimkou .22lr.

Či je kaliber menší (nap. 9mm Br) alebo väčší (.45 ACP) je cena streliva vyššia ako pri 9mm Luger.

V 9mm Luger máte veľký výber striel (FMJ, SP, JHP, brokové...) a tak isto aj hmotností striel a výkonu streliva.

Skúste si zohnať strelivo FMJ do .357 SIG. Okrem toho že je to prakticky nemožné ak by ste ho zohnali tak za krabičku zaplatíte okolo 20-25.-€.

Podobne sú na tom aj používanejšie kalibre ako .40 SW a .45 ACP. Toto strelivo kúpite lacnejšie ale len od výrobcu MFS kde stojí 50ks streliva .40SW cca 14,30.-€ a .45 ACP cca 14,70.-€. Strelivo v týchto kalibroch od iných výrobcov sa cenovo blíži k 17-20.-€ za 50ks čo je oproti 9-11.-€ za 50ks 9mm Luger podstatný rozdiel...

Ak chcete chodiť častejšie na strelnicu tak rozdiel v cene streliva bude dosť bolestivý, za rovnaký peniaz budem mať s 9mm Luger skoro dvojnásobok zábavy.

Ak by som sa ale často pohyboval v lese a vyberal by som zbraň na obranu do lesa tak by som volil .357 Mag, .40 SW alebo .45 ACP.

Strelivo do "lesa"

Od jari až do jesene sa pravidelne stretávam s požiadavkou na strelivo do lesa.

V prvom rade si treba uvedomiť že strelivo v zbrani compact a subsompact bude mať kvôli kratšej hlavni nižší výkon ako rovnaké strelivo vystrelené zo zbrane "full size". To platí aj pri revolveroch, nečakajte rovnaký výkon streliva bude rovnaký z 2" a 4" hlavne.

Čo sa týka výberu strely sú dva tábory. Jeden preferuje strelu expanznú (JHP) druhý strelu celoplášťovú (FMJ) alebo podobnej konštrukcie.

Ja sa prikláňam k strele typu FMJ a tu sú dôvody.

Testy v želatíne sú síce pekné ale nezohľadňujú to že v lese by ste strieľali na pohybujúci sa cieľ ktorý nie zo želatíny ale má kožu svaly kosti ... Ak by ste mali v lese použiť zbraň tak by to bolo asi najpravdepodobnejšie proti diviakovi takže by ste pravdepodobne strieľali na hlavu zvieraťa.

To že diviak je odolné zviera vám potvrdí každý poľovník ak je starý kus a má na chrbte "pancier" tak s ním môže mať problém aj guľovnica.

Iné je aj napríklad ak sa zver dostreľuje na miesta a nehýbe sa a iné ak sa dostreľuje zranené zviera v pohybe ktoré ešte na Vás útočí...

Príklad z praxe. Poľovník dostrelí zraneného diviaka ležiaceho na zemi jednou ranou 9mm Luger (viem že je to u nás zakázané ale robí sa to).

Ďalší príklad. Poľovník postrelil diviaka ktorý naňho zaútočil. Nemal čas na prebitie guľovnice tak vytiahol pištoľ kalibru 9mm luger a zahájil streľbu. Diviak padol po asi 5-6 ranách prakticky k nohám poľovníka. Po prezretí diviaka sa zistilo že väčšina striel skončila pod kožou v okolí lebky. Diviak mal cca 70kg.

Použité strelivo 9mm Luger FMJ.

Tak prečo ostávam zástancom strely FMJ ?

Na to aby ste zasiahli životne dôležité orgány potrebujete aby strela prenikla do hĺbky. Nepotrebuje to aby sa strela

"otvorila" (expandovala) v svalovine alebo na povrchu kosti.

Napríklad aj výrobca streliva IMPALA vyrába do krátkych zbraní na dostrel zvery ľahké monolitické strely ktoré neexpandujú, ale preniknú do cieľa kde zasiahnu životne dôležité orgány.

Preto by som radšej volil strelivo s ľahšou FM strelou v kalibri 9mm Luger ako strelu JHP(napr. Fiocchi Black Mamba, vyššia rýchlosť a energia).

Alebo zmenil kaliber zbrane a tu prichádzajú na rad inde zmienené kalibre .357 Mag., .40SW .45 ACP....

Na záver. Toto je môj názor a nie každý sa sním musí stotožniť. Vychádzam zo svojich skúseností a z rozhovorov so zákazníkmi na predajni.

 

Martin Šuťák


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Kontrola spôsobilosti

UPOZORNENIE

Nasledujúce stránky sú určené len odborníkom a podnikateľom v oblasti výroby a predaja zbraní a streliva. Potvrdzujem že som držiteľom zbrojnej licencie alebo zbrojného preukazu.