Kategórie      

Prebíjanie

Pridané: 14.04.2022
|
Prečítate za 5 min.
|
Martin Šuťák

Hlavný dôvod prebíjania nábojov je asi ekonomický. Napríklad športový strelec ktorý sa tomuto koníčku chce aktívne venovať má vysokú spotrebu streliva a pomocou prebíjania nábojov dokáže náklady na svoj koníček dosť podstatne znížiť.

Ďalším dôvodom je to že ak sa strelec "vyhrá" so svojím strelivom tak získa strelivo ktorému bude továrenské len ťažko konkurovať. To platí pre športových strelcov aj poľovníkov.

Čo vlastne potrebuje strelec k tomu aby mohol začať prebíjať strelivo ?

Začneme od začiatku, je to vibračná práčka alebo ultrazvuková čistička na čistenie nábojníc, lis, matrice, váha, dávkovač prachu, zápalkovač a samozrejme prach strely a zápalky. Ak som niečo vynechal tak si to neskôr doplníme.

Toto sú technické pomôcky, okrem toho potrebuje chápavú manželku ktorá nebude protestovať ak si lis primontujete na stenu v obývacej izbe (môj prípad) a do skrine si nasťahujete ostatné vybavenie. Ak bývate v rodinnom dome tak tento problém asi nemusíte riešiť.

Ďalšou vecou ktorú si musíme premyslieť je to koľko nábojov plánujeme vystrieľať mesačne.

Ak mesačne budete chcieť prebiť do cca 500 nábojov bude Vám postačovať aj jednoduchší lis zatiaľ čo pri vyššom počte prebíjaných nábojov mesačne by som radšej volil poloautomatický lis ktorý vykoná viac operácií naraz a urýchli prebíjanie.

Ak plánujete prebíjať puškové strelivo a ide Vám hlavne o kvalitu prebitého streliva a nemáte v pláne prebíjať veľké množstvo streliva, tam by som asi odporučil jednoduchší jedno operačný lis a to z toho dôvodu že nad prebíjaním máte absolútnu kontrolu.

Teraz si môžeme zjednodušene popísať proces prebíjania streliva.

V prvom rade potrebujete nábojnice. Tie si buď pozbierate na strelnici alebo sa dajú kúpiť aj vystrelené nábojnice. Sú v celkom dobrej cene oproti novým kde je cena skoro rovnaká ako pri celom náboji.

Jedno upozornenie zbierajte len nábojnice so zápalkou typu BOXER a nie BERDAN. Berdany sa dajú tiež prebiť ale je veľký problém zohnať berdanové zápalky a nábojnica vďaka konštrukcii zápalkového lôžka nevydrží veľa prebití.

Zjednodušene povedané Boxera poznáte podľa toho že ak sa pozriete do nábojnice zo zápalkového lôžka do nábojnice vedie jeden otvor zatiaľ čo pri Berdane sú dva.

Ideálne je aby ste mali nábojnice od jedného výrobcu, ak ich máte od rôznych tak ich podľa možnosti nemiešajte ale si ich rozdeľte podľa výrobcov.

Tak isto je dobré aby ste nemiešali nové nábojnice medzi už prebíjané nábojnice.

Nábojnice potrebujete pred prebitím vyčistiť .

Máte na výber buď mokrú alebo suchú cestu.

Pri mokrom čistení potrebujete buď špeciálnu práčku na tento účel alebo ultrazvukovú čističku a čistiaci saponát.

Pri suchom čistení potrebujete vibračnú čističku a čistiace médium .

Po vyčistení potrebujete nábojnice skalibrovať a vyraziť použitú zápalku. Kalibrácia je potrebná preto že sa nábojnica počas výstrelu roztiahne a je potrebné jej vrátiť pôvodný rozmer. Obidve tieto operácie urobíte v "kalibrovacej" matrici ktorá sa používa ako prvá.

Následne osadíte zápalku pomocou zápalkovača . Existuje niekoľko druhov, buď sú dodávané priamo s lisom alebo sú ručné.

Po osadení zápalky pri pištoľových a revolverových nábojoch nasleduje rozšírenie krčka nábojnice pred osadením strely a nasypanie dávky prachu. Táto operácia sa robí v ďalšej matrici, cez ktorú je možné do nábojnice aj nasypať aj prach (záleží od výrobcu matríc), matricou si zároveň viete nastaviť aj rozšírenie krčka nábojnice.

Ďalšou operáciou je osadenie strely.

Strelu osadzujeme v ďalšej matrici. Strelu položíte na nábojnicu a pomocou lisu ja zalisujete do nábojnice. Touto matricou viete nastaviť hĺbku osadenia strely a tým aj dĺžku celého náboja. Pri tomto nastavení je dobré sa držať rozmerov ktoré sú udané v prebíjacích tabuľkách.

Ďalšou operáciou je "prežehlenie" nábojnice.

Táto operácia sa nemusí robiť ale doporučujem ju hlavne pri prebíjaní pištoľového streliva.

Ide o to že pri osadení strely sa môže nábojnica trošku vyduť pod osadenou strelou. Prežehlenie náboja v matrici tento problém odstráni. Zároveň s touto matricou môžeme dodatočne strelu zaškrtiť v nábojnici.

Neprežehlenie nábojnice môže mať vplyv na funkciu zbrane ( napr. zlé podávanie nábojov do komory).

Tento problém nenastane pri revolveroch. Tie sa "kŕmia" ručne takže tam nie je problém s podávaním nábojov.

Teraz sa môžeme trochu pozrieť na to čo sa dá zohnať na Slovenskom trhu.

Výrobcov prebíjacích potrieb je niekoľko a v podstate skoro všetci sú z USA kde má prebíjanie omnoho väčšiu tradíciu ako v Európe. Spomeňme len niektorých, napríklad Dilon, RCBS, Forster, Lee Precision, Lyman...

V Európe sú tak isto firmy ktoré sa zaoberajú výrobou ale nie v takom rozsahu ako v USA ,spomeňme len jedu a to napríklad SmartReloader.

Záujemca o kúpu lisu a ďalších komponentov má dve možnosti a to buď si objedná zariadenie rovno spoza veľkej mláky ,alebo sa spoľahne na Slovenský trh.

Slovenský trh s týmto sortimentom je pomerne úzky ale myslím si že aj u nás sa dá zohnať kvalitná výbava na prebíjanie nábojov. U nás kúpite výrobky firiem Dillon, RCBS, Lee Precision, SmartReloader, začína sa objavovať Lyman...

Ak sa niekto opýta ktorá z týchto firiem je najlepšia tak na túto otázku sa asi nedá jednoznačne odpovedať. Každá má svoje klady aj zápory.

Na špičke bude asi Dillon so svojimi poloautomatickými lismi, kvalitné spracovanie ktorému ale zodpovedá aj cena. O striebornú priečku sa podľa môjho názoru podelia RCBS a Lee Precision. RCBS má oproti Lee väčšie pokrytie sortimentu kde pokrývajú napríklad aj digitálne váhy na prach, vibračné čističky, mazacie lisy... A ich matrice sú v niektorých prípadoch lepšie ako od Lee. Lee Precisiom má zase výborný pomer cena/kvalita, veľmi dobré sú matrice pre pištoľové kalibre, jedno operačné lisy a lisy s otočnou hlavou (Turret press). Tesne za nimi by som umiestnil SmartReloader. Firma vyrába asi tri druhy lisov. Sú síce železné, ale kvalita spracovania kolíše kus od kusu. Veľmi dobré sú zase od tejto firmy napríklad vibračné čističky, čistiace média, krabičky na náboje...

Preto ako som písal na začiatku, nedá sa presne určiť ktorá firma je najlepšia a ktorá najhoršia. Ešte upozorním, toto je môj osobný názor a nie každý s ním musí súhlasiť.

Martin Šuťák


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Kontrola spôsobilosti

UPOZORNENIE

Nasledujúce stránky sú určené len odborníkom a podnikateľom v oblasti výroby a predaja zbraní a streliva. Potvrdzujem že som držiteľom zbrojnej licencie alebo zbrojného preukazu.