Kategórie      

Porovnanie účinnosti rôznych spôsobov čistenia nábojníc

Pridané: 14.04.2022
|
Prečítate za 5 min.
|
Martin Šuťák

V tomto článku si preberieme jednotlivé spôsoby čistenia nábojníc pri prebíjaní. A na praktických príkladoch ukážeme výhody a nevýhody.

 

Na test som použil raz vystrelené puškové nábojnice .308 Win. a 30-06 Spr.  pištoľové nábojnice 9x19 tak isto raz vystrelené.

 

Použitá chémia : Max III, Denk mit (leštidlo riadu do umývačky riadu), citrodeko (na leštenie nábojníc)

Dávkovanie Max III 30ml, do ul. čističky 15ml

                      Denk mit 30ml, do ul. čističky 15ml

                      Citrodeko ½ č. lyžičky, do ul. čističky ¼ č. lyžičky

 

Leštidlo Denk mit kúpite v drogériách  DM. Predpokladám že rovnaký účinok bude mať akékoľvek leštidlo do umývačky riadu.

 

Fotografie vyčistených nábojníc nájdete vo fotogalérii na konci článku.

 

Vibračná čistička /suchý spôsob

Čistenie nábojníc vibračnou čističkou je asi najrozšírenejší spôsob čistenia nábojníc.

Nábojnice sa čistia pomocou vibračnej čističky a čistiaceho média či už orechového alebo z kukurice. Čistiace médium býva často obohatené o leštiacu prísadu.  Túto prísadu si viete do média pridať aj sami neskôr keď sa účinok čistenia zníži. Takýmto prípravkom je napríklad Dillon Rapid Polish. Prípravok sa pridáva v množstve 3-4 čajové lyžičky do čistiaceho média takže to nie je nejaké vysoká položka a jedno balenie vám vydrží dlho.

Čo sa týka regenerácie čistiaceho média, stretol som sa stým že ho používatelia rovno preperú v mydlovej vode, vysušia a používajú ďalej, alebo pri čistení sa do čističky aj s nábojnicami pridá papierová kuchynská utieka ktorá do seba nasaje špinu a mastnotu a tak čiastočne čistí médium.

 

Výsledok čistenia

Najslabšie nábojnice vyčistila jednoznačne vibračná čistička pri suchom spôsobe čistenia.

Ako vidno na fotografiách puškové nábojnice nie sú z vnútra prakticky vôbec vyčistené, pištoľové nábojnice sú na tom trochu lepšie ale aj tak to nie je žiadna sláva. Vonkajšia strana nábojníc je vyčistená ale nedá sa to porovnať s mokrým čistením.

Čo sa týka dĺžky čistenia – nábojnice som čistil cca 45 minút. Pri puškových nábojniciach je známe že ich vibračná čistička pri suchom čistení nedokáže dobe vyčistiť z vnútra čo je dosť podstatná nevýhoda tohto spôsobu čistenia.

Použitá čistička SR100

Čistiace médium Lyman tufnut plus + SR orech. drť.

 

Mokrý spôsob čistenia/pretrepanie

Mokrý spôsob čistenia je finančne najmenej náročný. Nepotrebujete ani vibračnú ani ultrazvukovú čističku. Stačí vhodná nádoba, chémia , sito a môžete začať čistiť nábojnice.

Ja som tento spôsob skúšal na pištoľových a puškových nábojniciach  s prípravkom Max III a leštidlom Denk mit a citrodekom.  Na čistenie som nepoužíval destilovanú vodu ale normálnu z vodovodu. S Max III mám dobré skúsenosti už  dlho, leštidlo Denk mit by malo jeho účinky zlepšiť a ako dúfam  malo by zabrániť oxidácii vyčistených nábojníc a citrodeko som pridal na vyleštenie nábojníc. Na čistenie som použil 1L vody ktorú som zohrial na cca 50°C pridal leštidlo Den mit, Max III a citrodeko.

 Nábojnice som asi 1-2 minúty premiešaval a potom som ich nechal cca 10 minút postáť, následne som ich opäť pretrepal a čistiaci roztok som zlial a nábojnice opláchol.  Pridanie Den mit vyriešilo problém s oxidáciou nábojníc. Po vyčistení  a vysušení nábojnice ostávaj lesklé neoxidujú, aj keď ich chytíte do ruky, neostávajú na nich „packy“ od prstov.

 

Výsledok čistenia

Tento spôsob čistenia ma pravdupovediac prekvapil.

Vonkajšej strane nábojníc nie je čo vytknúť . Pištoľové aj puškové sa lesknú ako psovi viete čo.

Na vnútornej strane nábojníc ostali stopy po povýstrelových splodinách na dne nábojníc a v zátravkách rovnako pri pištoľových aj puškových nábojniciach.

 

Vibračná čistička/mokrý spôsob

V poslednej dobe sa rozšíril mokrý spôsob čistenia nábojníc vo vibračnej čističke. Ako čistiace médium sa používajú rôzne kovové alebo keramické, kamienky, ihličky, voda a čistiaca chémia.

Ja som vyskúšal podobný spôsob čistenia. Namiesto keramického alebo kovového média som použil akvarijný piesok zrnitosti  cca 2-3mm a ako prídavok prostriedok Max III a leštidlo do umývačky riadu Denk mit a citrodeko.

Akvarijný piesok preto lebo cena za rôzne keramické média sa mi zdá vysoká a tento piesok by mal čistiť rovnako dobre. Použil som 1kg akvarijného piesku, 1L vody zohriatej na cca 50°C, Max III, Den mit a citrodeko.

Dĺžka čistenia 18 minút.

 

Výsledok čistenia

Výsledok čistenia je veľmi podobný ako pri mokrom čistení nábojníc.

Vonkajšia strana nábojníc sa mi zdala lesklejšia ako pri mokrom spôsobe čistenia.  Vnútro nábojníc dopadlo rovnako. Na dne sú stopy po splodinách pri oboch druhoch nábojníc. Výsledok by možno bol iný keby som použil jemnejší piesok. Piesok zrnitosti 2-3 mm má tendenciu sa zasekávať v nábojniciach čo zníži účinok čistenia a zle sa vyberá z nábojníc. S jemnejším pieskom by to mohlo možno dopadnúť lepšie.

 

Čistenie ultrazvukom

Čistenie nábojníc ultrazvukom som už skúšal a aj o tom vznikol článok takže som vedel čo môžem očakávať.

Ako v predošlých prípadoch som použil Max III a Den mit a čo zaručilo že nábojnice nezačali oxidovať a citrodeko na vyleštenie nábojníc.

 

 Aby som ukázal že  na čistenie nábojníc nepotrebujete najdrahšiu ultrazvukovú čističku tak som ich čistil v ultrazvukovej čističke ktorú som si kúpil ešte keď som začínal s ich predajom. Je to malá 0,6L čistička bez ohrevu, 40 kHz.  Ak čistíte nábojnice v ultrazvukovej čističke, netreba ju preplňovať nábojnicami. Ak ich tam nahádžete veľa, účinok čistenia bude menší. Čistička nemá ohrev, preto som vodu pred naliatím do čističky zohrial v rýchlovarnej kanvici na cca 50°C. Ak to budete robiť tak nezohrievajte vodu na viac stupňov, mohli by ste poškodiť čističku a Max III najlepšie čistí práve pri 50°C. Pištoľové aj puškové nábojnice som čistil obe v novom roztoku po dobu 16 minút. Čistiaci roztok sa dá použiť opakovane a znesie x čistení. Treba vyskúšať kedy začne slabnúť jeho čistiaca schopnosť ale ja som skúšal s Max III čistiť asi 7-8x a nič sa nezmenilo...

 

Výsledok čistenia

Nábojnice boli vyčistené najlepšie zo všetkých spôsobov.  Vonkajšia strana lesklá pri puškových aj pištoľových nábojniciach. Hlavný rozdiel je vo vyčistení vnútornej strany nábojníc. V pištoľových skoro neostali stopy po splodinách . Puškové nábojnice majú steny a dno nábojnice je čisté.

 

 

Zhrnutie

 

Podľa toho čo som vyskúšal je najúčinnejší spôsob čistenia nábojníc ultrazvuk. Po ňom nasleduje mokrý spôsob čistenia vo vibračnej čističke, čistenie pretrepaním a posledný spôsob je suché čistenie nábojníc.

Jedinou nevýhodou mokrej metódy čistenia je to že nábojnice musíte sušiť. Aj to nie je až taký problém. Nahrejte rúru na pečenie na 50-60°C a nábojnice vysušte v nej. Bude to rýchle a naraz vysušíte aj väčšie množstvo nábojníc.

Čo sa týka času čistenia mokrý spôsob je rýchlejší ako suché čistenie ale so sušením nábojníc sa dostanete zhruba na rovnaký čas (40-45 minút).

Najväčší vplyv na vzhľad nábojníc má pridanie citrodeka. Ak nábojnice vyčistíte lem v Max III či už s pridaním Denk mit alebo bez, nábojnice nebudú také lesklé ako s pridaním citrodeka. Bez pridania Denk mit nábojnice budú oxidovať.

Ak čistíte mokrým spôsobom alebo ultrazvukom neodzápalkované nábojnice a očakávate že sa vyčistia aj zápalkové lôžka nábojníc, dúfate zbytočne. Nevyčistia sa. Musíte vyraziť zápalky a nábojnice vyčistiť bez nich.

 

Fotky nábojníc okrem vloženia textu , orezania a zmeny veľkosti neboli nijako graficky upravované.

 

Fotogaléria k článku


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Kontrola spôsobilosti

UPOZORNENIE

Nasledujúce stránky sú určené len odborníkom a podnikateľom v oblasti výroby a predaja zbraní a streliva. Potvrdzujem že som držiteľom zbrojnej licencie alebo zbrojného preukazu.