Kategórie      

Čistenie nábojníc

Pridané: 14.04.2022
|
Prečítate za 5 min.
|
Martin Šuťák

Hlavným dôvodom prečo je potrebné vyčistiť nábojnice je okrem estetického nutnosť zbaviť sa nečistôt ktoré ostali v nábojniciach. Ak túto operáciu vynecháme môže dôjsť k nadmernému opotrebeniu kalibračných matríc.

Niektorý strelci pred samotným čistením nábojnice kalibrujú a vyrážajú starú zápalku. Nie je to na škodu, pri čistení sa vyčistí aj zápalkové lôžko len si treba dávať pozor na jednu vec. Na pozbieraných nábojniciach môžu ostať nečistoty (zrnká piesku) ak takú to nábojnicu preženiete cez kalibračnú matricu aj s pieskom tak ju poškriabete a je to v ... To isté platí aj ak skúšate nábojnice čistiť rôznymi spôsobmi a použijete prášok na riad. Ak nábojnice poriadne neopláchnete môže sa Vám stať to isté.

Ak predsa len chcete pred čistením vyraziť staré zápalky požite radšej univerzálnu odzápalkovaciu matricu. Táto matrica nábojnice nekalibruje, len vyráža staré zápalky a je použiteľná pre viac kalibrov (do .45).

Nábojnice je možné vyčistiť niekoľkými spôsobmi a to :

Suchou cestou

Mokrou cestou

Suchý spôsob je efektívna ,rýchla a pohodlná metóda. Nábojnice sa čistia vo vibračných práčkach kde sú omieľané čistiacim médiom. Čistenie trvá od 15 do 45 minút. Doba čistenia priamo závisí od znečistenia nábojníc a opotrebovania čistiaceho média.

Čistiace médium je najčastejšie vyrobené z orechových škrupiniek alebo kukurice a pre zlepšenie účinku sú tieto média napustené alebo dodávané s rôznymi leštiacimi a protikoróznymi prísadami. Medzi čistiacimi médiami podstatný rozdiel nie je, orech má oproti kukurici dlhšiu životnosť , kukurica oproti tomu možno trochu lepšie nábojnice vyleští.

Na trhu sú dostupné prípravky pre regeneráciu čistiaceho média.

Mokrý spôsob čistenia je tak isto rýchli a efektívny. Drobnou nevýhodou je potreba nábojnice sušiť.

Čistenie prebieha vypraním v rôznych špeciálnych saponátoch. Pri tomto spôsobe sa nábojnice čistia v malých bubnových pračkách vyrobených na tento účel. Saponátový roztok je možné použiť opakovane čo výrazne znižuje náklady.

Mokrý spôsob čistenia je vhodný pre veľké množstvo nábojníc a to pre spotrebu čistiaceho média ktorá by čistenie predražila.

Asi na jednoduchším spôsobom je čistenie nábojníc v bubnovej práčke spolu s tmavým prádlom (ak polovička dovolí...). Nevýhodou tohto spôsobu je hluk a namáhanie práčky ktoré môže viesť až k poruche, čo môže čistenie opäť čistenie výrazne predražiť.

Ďalším spôsobom čistenia je čistenie nábojníc v ultrazvukových čističkách.

Nejedná sa o nijako nový spôsob, týmto spôsobom sa nábojnice čistia priamo v muničných továrňach a vďaka cenovo dostupným ultrazvukovým čističkám sa čoraz viac rozširuje aj medzi strelcami.

Tento spôsob čistenia je vďaka pôsobeniu ultrazvuku veľmi efektívny a prináša veľmi dobé výsledky v krátkom čase.

Samozrejme aby bol účinok čistenia čo najlepší treba si zvoliť aj správny čistiaci koncentrát.

Ďalšou výhodou je to že ultrazvuková čistička nie je zariadenie ktoré použijete len na vyčistenie nábojníc a na nič iné. Použitie čističiek je naozaj široké od čistenia šperkov, okuliarov až po čistenie tlačových hláv tlačiarní drobných dielov z motorov... Takže aj prípadný nákup dokážete ľahšie zdôvodniť svojej lepšej polovičke.

Nebudem sa tu rozpisovať dopodrobna ako ultrazvukové čistenie funguje. Kto chce môže si to nájsť na internete. V skratke sa na čistenie ultrazvukom využíva jav zvaný kavitácia. Ide o mechanické odstránenie nečistôt rýchlymi nárazmi kvapaliny rozkmitanej ultrazvukom na čistený predmet.

Prednedávnom som mal možnosť vyskúšať nový čistiaci koncentrát ktorý je veľmi vhodný na čistenie nábojníc . Ide o Puryton Cu/CuZN - ide o odmasťovací a čistiaci prostriedok na meď a jej zliatiny. Krásna vec ktorú dokáže tento prostriedok je to že nábojnice nie len odmastí a vyčistí ale že rovnako aj odstraňuje oxidáciu z povrch nábojnice takže nábojnice vyzerajú po vyčistení skoro ako nové.

A teraz niečo k samotnému čisteniu pomocou ultrazvuku.

Na čistenie som použil čističku CD4820 a to z dôvodu jej objemu (2,5l) a možnosti ohrevu čistiacej kvapaliny. Menšia čistička sa veľmi neoplatí, do tejto sa vojde cca 100-150 nábojníc .308 Win čo je tak akurát. Ohrev je dobrý v tom že samozrejme zvyšuje účinok čistenia. Ak by ste použili čističku bez ohrevu, môžete použiť rýchlo varnú kanvicu na zohriatie kvapaliny ( vody z ktorej budete robiť roztok). Kvapalinu zohrejte na cca 60°C nie viac.

Na čistenie som použil destilovanú vodu, obyčajná z vodovodu po vyschnutí nábojníc na nich zanechá fľaky.

Po skúšaní rôznych koncentrácii som sa rozhodol pre koncentráciu 1:3 a čistený nábojníc z ohrevom.

Pre porovnanie som dal rovnaké množstvo nábojníc vyčistiť do vibračnej práčky a nechal ich čistiť po dobu 1 hodiny a ako vidieť z fotiek rozdiel je dosť výrazný.

Pri koncentrácii čistiaceho roztoku 1:3 a čase čistenia 8 a 16 minút a ohriati kvapaliny na cca 60°C boli nábojnice z vonkajšej strany krásne vybielené, z vnútornej strany boli dôkladne vyčistené.

Na niektorých nábojniciach ostali stopy nečistôt na dne okolo zápalkového lôžka (predpokladám že pri dlhšom čase čistenia by aj tieto stopy boli odstránené).

To súvisí z druhom strelného prachu a zápalky ktorý boli použitý aj tak bol veľký rozdiel oproti čistení vo vibračnej čističke.

Obrovský rozdiel vo vyčistení nábojníc bol pri puškových nábojniciach. Zatiaľ čo vibračná čistička pri čistený vnútornej strany nábojnice príliš úspešná nebola pri ultrazvukovej čističke to bolo práve naopak. Nábojnice boli vyčistené veľmi dobre na vnútorných stenách prakticky neostali zbytky horenia strelného prachu. Tento stav je veľmi žiadúci pre strelcov na dlhšie vzdialenosti ktorý sú nútený po vyčistený nábojníc vo vibračnej čističke každú jednu pracne ručne dočisťovať.

Nábojnice po vyčistení a vybratí je potrebné opláchnuť (najlepšie zase destilovanou vodou) a nechať uschnúť. Tu si zase môžeme pomôcť buď fénom alebo nahrejeme rúru na pečenie (zase nie na 200°C) a nábojnice vysušíme v nej čím ich prakticky môžeme okamžite znovu použiť.

Tak isto aj pri tomto spôsobe čistenia si môžeme čistiaci roztok odložiť. Po vyčistení som ho zlial, keď sa všetky nečistoty postupne usadili na dne opatrne som ho prelial do fľaše a väčšiu časť roztoku som si odložil na ďalšie použitie čo zase zníži náklady na čistenie.

Martin Šuťák


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Kontrola spôsobilosti

UPOZORNENIE

Nasledujúce stránky sú určené len odborníkom a podnikateľom v oblasti výroby a predaja zbraní a streliva. Potvrdzujem že som držiteľom zbrojnej licencie alebo zbrojného preukazu.