Kategórie      

Úprava nábojníc

Pridané: 14.04.2022
|
Prečítate za 2 min.
|
Martin Šuťák

Pri nábojoch do krátkych zbraní s výnimkou výkonných kalibrov prakticky nedochádza k predlžovaniu nábojníc. Nábojnice kalibrov 9mm Br.,9mm Luger, .38 Sp, .45ACP sa nepredlžujú. Nábojnice kalibrov .357 Magnum, .44 Rem. Mag. po kalibrácii skontrolujte a ak to potrebné tak upravte. Tak isto skontrolujte fľaškovité nábojnice napr. 7,62x25 Tokarev alebo .357 SIG.

Pri puškových fľaškovitých nábojniciach dochádza k predlžovaniu. Dĺžku nábojníc kontrolujeme po skalibrovaní v kalibračnej matrici. Ak je to potrebné nábojnicu skrátime na pôvodný rozmer. Rozmery nábojníc nájdete v laboračných tabuľkách dodávaných s matricami. Nábojnice musia byť skrátené kolmo na osu nábojnice.

Používanie neupravených nábojníc môže negatívne ovplyvniť presnosť streliva a môže viesť až k poškodeniu zbrane.

Rozmery nábojnice skontrolujte pred každým prebitím, puškové nábojnice sa predlžujú po cca 3 - 4 prebitiach.

Na skrátenie nábojnice sa používajú na tento účel určené skracovače (napr. Lee Cutter & Lock Stud) alebo sústruhy (napr. RCBS Case Trimmer). Sústruh je možné nastaviť na presný celkový rozmer nábojnice, pomocou vodiaceho tŕňa (dodávajú sa spolu so sústruhom) je zaručené skrátenie kolmo na os nábojnice. Práca so sústruhmi je jednoduchá, nevýhodou je pomerne vysoká cena.

Lacnejšia varianta je Lee Cutter & Lock Stud. Práca s týmto skracovačom je tak isto jednoduchá má však jednu nevýhodu a tou je spôsob merania dĺžky nábojnice. Tento skracovač pracuje na princípe vzdialenosti vnútornej strany zápalkového lôžka (zátravky) od ústia nábojnice. V tomto mieste je dno nábojnice najtenšie a môže dôjsť k jeho prehnutiu do priestoru zápalkového lôžka a tým pádom môžu byť nábojnice skrátené príliš. Toto prehnutie môžete odstrániť nástrojom na úpravu zápalkového lôžka .

Po každom skrátení nábojnice je potrebné začistiť hrany/zrezať hrany nábojnice. Zrezaním odstránime otrepy vzniknuté skrátením a zrezanie zlepší zavedenie strely do nábojnice a zníži riziko excentrického usadenia strely. Z tohto dôvodu môžeme nábojnice zrezať aj vtedy ak sa neupravovala dĺžka nábojnice.

Ako som písal už vyššie zápalkové lôžko sa môže vplyvom tlakov pri streľbe deformovať alebo zaniesť, čo následne môže mať vplyv na osadenie novej zápalky alebo to môže byť príčina rôznych porúch pri streľbe. Zápalkové lôžka by mali byť pri všetkých nábojniciach rovnako hlboké.

Zanesené lôžko vyčistíme na to určeným nástrojom (napr. Lee Primer Pocked Cleaner).

Vydutie zápalkového lôžka upravíme špeciálnou frézkou na tento účel (Primer Pocket Uniformer).

Nábojnice pred kalibráciou, hlavne puškové kalibre namastíme vhodným lubrikantom.

Puškové nábojnice namastíme po celom povrchu a trocha maziva natrieme aj na vnútorný okraj krčka nábojnice.

Pozor maziva musí byť naozaj malé množstvo. Ak máte fľaškovité nábojnice a namastíte ich príliš na prechode medzi krčkom a telom nábojnice pri kalibrácii sa Vám na tomto mieste nábojnica preliači.

Ak používate karbidové matrice pre pištoľové/revolverové kalibre, výrobcovia uvádzajú že nábojnice nie je potrebné mazať. Mazať naozaj nemusíte ale "kto maže, ten jede". Ak nábojnice namastíte tak Vám práca s lisom pôjde oveľa ľahšie. Mazať nemusíte každú nábojnicu, stačí približne každá 20.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2022 - 2024 © gdu.sk

Kontrola spôsobilosti

UPOZORNENIE

Nasledujúce stránky sú určené len odborníkom a podnikateľom v oblasti výroby a predaja zbraní a streliva. Potvrdzujem že som držiteľom zbrojnej licencie alebo zbrojného preukazu.