Kategórie      

Praktické rady k ul. čističkám

Pridané: 06.03.2024
|
Prečítate za 3 min.
|
Martin Šuťák

Frekvencia ultrazvuku – pri ultrazvukových čističkách platí " nižšia frekvencia = vyššia účinnosť čistenia“.


Väčšina čističiek pracuje s frekvenciou 40kHz. Je to štandardná frekvencia . Čističky s touto frekvenciou používajú napríklad autoservisy, servisy záhradnej techniky, rôzne laboratóriá, zubné ambulancie.... Výberom tejto frekvencie nič nepokazíte.

 

Nízke frekvencie (napr. 28kHz) ponúkajú razantnejšie čistenie. Sú vhodné na fakt znečistené predmety. Použitím tejto frekvencie sa môže čas čistenia skrátiť. Čističky s nízkou frekvenciou neodporúčam na čistenie napr. hodiniek, plošných spojov

 

Vysoké frekvencie (napr. 68 kHz) sú určené na jemné čistenie napr. plošných spojov.

Vysokú frekvenciu môžete nahradiť znížením výkonu ultrazvuku (pri. 40 kHz) ak je čistička vybavená funkciou nastavenia výkonu ultrazvuku.

 

Striedanie frekvencie počas čistenia. Počas čistiaceho ciklu sa striedavo zapínajú nižšia a vyššia frekvencia ultrazvuku . Tým sa výrazne zvyšuje účinnosť čistenia, pretože vznikajú pri zmene frekvencie rázy na povrchu čistených predmetov. Napríklad rada čističiek PF.


 

Ohrev – užitočná funkcia. Všeobecne platí že čistenie je účinnejšie ak je čistiaci roztok zahriaty na určitú teplotu.

Funkcia Degas - odplynenie čistiaceho roztoku, čím sa zvyšuje efektivita, účinnosť čistiaceho procesu a zároveň skracuje jeho čas.

Funkcia Sweep - rovnomerne rozloží účinky ultrazvukových vĺn do celého priestoru vane (výhodné pre rozmernejšie predmety).

 

Funkcia Power Sweep - striedanie frekvencíí počas čistenia. Extémne účinné čistenie.

Funkcia Pulze Sweep - pulzy ultrazvukových vĺn zvyšujú pohyb vo vnútri kvapaliny čo výrazne zvyšuje účinnosť čistenia.

 

Funkcia Turbo Sweep - striedajúce sa pulzy ultrazvukových vĺn nízkej a vysokej frekvencie. Čistiaca kvapalina vytvára víry a kavitácie

 

Ultrazvukové čističky používajte s minimálnou hladinou 2/3 objemu vane !


Na čističke nezapínajte ohrev bez náplne !


Ak je čistička zahriata (ohrevom) navylievajte z nej náplň !


Ako náplň sa nesmú používať horľavé prípravky (ul. čistička zvyšuje odparovanie a hrozí výbuch),kyseliny a silne alkalické prípravky (poškodzujú vaňu a výpusť - ak je na čističke).


Čistený predmet sa nesmie dotýkať vane (stále používajte kôš). Predmet nesmie byť položený ani na dne vane (znižuje to účinok čistenia a ak vaňu poškriabe tak je veľmi pravdepodobné že na tom to mieste vaňa praskne.


Silne znečistené predmety je dobé pred samotným čistením namočiť (na čo môžete použiť starú náplň do čističky). 


V čističke môžete čistiť aj takzvaným nepriamym spôsobom čistenia. Tento spôsom využijete ak máte napríklad čističku s objemom 10L  a potrebujete vyčistiť predmet na ktorý stačí 0,5L koncentrátu.

Do čističky nalejte čistú vodu (min. 2/3 objemu vane) do vody položte sklenenú nádobu a do nej čistený predmet a koncentrát (stále používajte kôš). Sklenenú nádobu preto, lebo cez sklo prechádza ultrazvuk lepšie ako cez plast.


 

Ul. čistička sama o sebe nedokáže predmet napríklad odmastniť. Ona len zlepšuje účinok prípravku ktorý do nej nalejete.

Preto stále používajte pripravok na odmastnenie atď...

 

Napríklad ak chcete čitiť striebro od oxidácie ( čierny povlak) tak čistička to sama nevie odstrániť. Tento povlak je oxidácia a na jeho odstránenie potrebujete tekutý čistič striebra ktorý tú oxidáciu odstráni a ak ho nalejete do ul. čističky taj jeho účinok zlepšíte.

 

 

Do čističky nedávajte čerstvú vodu z vodovodu. Obsahuje bublinky vzduchu a tie znižujú účinnosť čistenia.

Ak máte čističku s funkciou DEGAS tak tá slúži na odplynenie kvapaliny. Ak nie tak čističku zapnite na cca 5-10 minút bez čistených predmetov. Ultrazvuk z kvapaliny vytlačí bublinky vzduchu.

 

Ak čistíte napr. okuliare tak ich čistite v destilovanej vode. Vyhnete sa fľakom od vápnika po vyschnutí.

 

Čistenie slnečných okuliarov. Niekto vám povie že ul. čistička poškriabe okuliare. Nie je to pravda. Ak máte slnečné okuliare kde je na obyčajných sklách len nalepená fólia tak na nej môžu byť mikroskopické trhlinky. Ultrazvuk tieto trhlinky nájde a začne olupovať fóliu a tým trhliny zväčší a vám sa bude zdať že ich poškriabal...

 

 

Čo by ste nemali čistiť v ultrazvukovej čističke.

Bižutéria : perly, smaragdy, slonovina, achát.
Kovy : spájkované materiály, elektricky pokovené materiály.
Ostatné : drevo, kontaktné šošovky, keramika, optické filtre kamier.
Hodinky : čistiť len vodotesné do 30m a viac.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Kontrola spôsobilosti

UPOZORNENIE

Nasledujúce stránky sú určené len odborníkom a podnikateľom v oblasti výroby a predaja zbraní a streliva. Potvrdzujem že som držiteľom zbrojnej licencie alebo zbrojného preukazu.

 

 

 

 

 V stredu 8.5 bude predajňa GDU zatvorená.