Kategórie      

Výber lisu

Pridané: 14.04.2022
|
Prečítate za 3 min.
|
Martin Šuťák

Lisy v základe môžeme rozdeliť na

Jedno operačné a viac operačné.

Jedno operačné ďalej na lisy s "C" rámom a "O" rámom. Jednoznačne doporučujem kúpu lisu s "O" rámom, ktorý je z hľadiska konštrukcie asi najpodarenejší.

Existujú aj lisy konštrukcie "T"a "H" ale ich výroba je náročnejšia a tomu odpovedá aj cena a na našom trhu sú veľmi málo zastúpené.

Pri viac operačných lisoch sa vykonáva niekoľko operácií naraz, väčšinou je automatizované podávanie zápaliek a nasypanie prachu. Ak sú na lise použité aj podávače nábojníc a striel dalo by sa hovoriť o automatickom lise lebo jediná práca ktorú vykonáva obsluha je ťahanie páky.

Z hľadiska materiálu sú lisy vyrobené z ľahkých zliatin a "železa". Niektorý ľudia pristupujú k lisom z zliatin s nedôverou, osobne si myslím že na to nie je dôvod.

Kto plánuje mesačne prebiť vyše 500nábojov tak tomu by som odporučil viac operačný lis. Ak nemá hlboko do peňaženky tak niečo od Dillon, v opačnom prípade dobre poslúži aj napríklad Load Master od Lee kde je cena oproti Dillonu výrazne nižšia. Výhodou viac operačného lisu je väčšia rýchlosť prebíjania, nevýhodou sú vyššie náklady ak chcete prebíjať niekoľko kalibrov (potrebujete rôzne držiaky nábojníc, podávače nábojníc, podávače striel...). A samozrejme ako všetky zariadenia ktoré vykonávajú viac operácií naraz musia byť aj tieto lisy dobre nastavené aby bol ich chod bezproblémový.

Ešte k tomu množstvu nábojov. Záleží aj na tom koľko máte voľného času. Ja napríklad prebíjam na Turret Presse od Lee a 100 nábojov 9 Luger urobím za 25 minút. S viac operačným lisom to samozrejme zvládnete rýchlejšie ( Lee Load Master s podávačom nábojníc a striel, 100 nábojov 9 Luger za 15 minút ) ale takéto množstvo sa dá zvládnuť aj na lise o dosť lacnejšom.

Ak by Vám stačil jednoduchší lis tak na prebíjanie pištoľových kalibrov by som odporučil Turret Press od Lee a to typ s 4 dierovou hlavou. Na výber máte zase niekoľko možností. "Clasic Turret Press" je oproti "Turret Press" celkovo masívnejší ale aj drahší a nedodáva sa v cenovo výhodnej sade ako "Turret Press". Hlavnou výhodou lisov s otočnou hlavou oproti jedno operačným lisom je rýchlosť. Pri každom ťahu pákou sa hlava otočí o jednu pozíciu takže náboj prebijete pomocou 4 ťahov pákou a odpadá prekladanie matríc lebo ich všetky máte namontované v otočnej hlave. Ak prebíjate viac kalibrov je dobré mať každý kaliber namontovaný v otočnej hlave (turrete) tak len vymeníte hlavu a ste pripravený prebíjať iný kaliber. Ďalšou výhodou je to že zmena kalibru nie je finančne náročná. Potrebujete len matrice a držiak nábojnice (ten sa pri matriciach Lee dodáva s matricami).

Ďalšou možnosťou je použiť jedno operačný lis. Ako už vyplýva z názvu, na tomto lise urobíte vždy len jednu operáciu a pre prebitie náboja musíte postupne v lise vymeniť všetky matrice.

Zase máte na výber čo sa týka materiálu. A to buď lisy z zliatiny ( napr. Lee BreeCh Lock Challenger Press) alebo železné či od Lee (Classic Cast Press) alebo od RCBS Partner Press. Rock Chucker....

Lisy s rámom "C" sa príliš nepoužívajú, kvôli obave z nižšej pevnosti lisu danej tvarom rámu "C". Lis využijete ak neprebíjate veľké množstva nábojov alebo sa zvykne používať pri kalibrácii odlievaných striel.

Ak začínate oplatí sa kupovať sady ktoré ponúkajú výrobcovia kde máte za výhodnú cenu poskladanú sadu ktorá obsahuje lis, dávkovač prachu, váhu... K týmto sadám stačí fakt dokúpiť matrice a niekoľko maličkostí a môžete začať prebíjať.

Martin Šuťák


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Kontrola spôsobilosti

UPOZORNENIE

Nasledujúce stránky sú určené len odborníkom a podnikateľom v oblasti výroby a predaja zbraní a streliva. Potvrdzujem že som držiteľom zbrojnej licencie alebo zbrojného preukazu.